Вибираємо стабілізатор напруги для кондиціонера

Кондиціонер в житті сучасної людини відіграє важливу роль. Цей прилад може створювати не лише прохолоду влітку, але й підтримувати комфортний клімат в офісі чи домі в інші пори року. Адже сучасні кондиціонери здатні як знижувати, так і підвищувати температуру в приміщенні. Проте коштує такий прилад чималі гроші й потребує стабільної напруги для свого ефективного функціонування. Ось тут стане в пригоді стабілізатор напруги для кондиціонера, який може забезпечити рівномірну подачу живлення та захистити від стрибків в електромережі.

Навіщо потрібен захист стабілізатором

Сучасні спліт-системи базуються на електронному управлінні, яке забезпечує відповідна плата. На жаль, вона чутлива до стрибків напруги, перевантаження та інших недоліків нестабільного електроживлення. 

Найбільшою проблемою для кондиціонера можуть стати:

 • занижена напруга в мережі,
 • високовольтні імпульси,
 • різкі стрибки напруги,
 • коротке замикання,
 • обрив нуля (через перевантаження на нульовий провідник),
 • неякісний кабель.

Занижена напруга найчастіше зустрічається в приватному секторі, хоча влітку таке явище досить поширене і в багатоповерхівках. Навантаження на електромережу зростає за рахунок вмикання великої кількості електроприладів. Це призводить до зниження напруги, що поступає в розетки. Те ж саме відбувається, якщо неподалік розташоване якесь виробництво, СТО, проходить будівництво з використанням потужної техніки, зварювальні роботи та навіть ремонт у сусідів.

Підключення до мережі великої кількості різних приладів спричиняє також високовольтні імпульси, стрибки напруги. А велике навантаження на одну з фаз, що підведена до вашого будинку, при відсутності навантаження в іншій, може спричинити обрив нульової фази в слабкому місці. Це призводить до того, що в розетці замість стандартних 220 В отримуємо 380 В. Як наслідок - велика кількість перегорівших приладів, які були підключені. 

Розглянемо конкретний приклад. В одному районі міста проходило будівництво багатоповерхівки. Неподалік був розташований навчальний заклад. В один момент в закладі буквально за кілька хвилин “перегоріло” все техобладнання в комп’ютерних класах та кабінетах працівників, в тому числі й система кондиціонування. А сталося все тому що, коли включаються прилади, що мають різні величини опорів, на нульовому проводі накопичується завищений струм однієї з фаз. Це спричиняє перевантаження на нульовий провідник, що й призводить до його відгорання.

Гарантії такі випадки не підлягають, адже прилади мають експлуатуватися в зазначених в техпаспорті умовах. Відшкодувати збитки нікому. Найкращим виходом буде купити стабілізатор напруги відповідної потужності для Вашої спліт системи.

Точність стабілізації в залежності від виду вирівнювача напруги

Сучасні кондиціонери здатні працювати при вхідній напрузі від 200 до 240 В. Такий діапазон здатні забезпечити стабілізатори різних видів, проте точність стабілізації у них різниться.

 • Електромеханічні вирівнювачі дають точність до +/- 2-4%,
 • Ступінчасті стабілізатори (до них відносяться релейні, симісторні та тиристорні) - видають напругу з точністю +/- 8-10%,
 • Інверторні - забезпечують стабілізацію до +/- 0,5 %.

Кожен з них може працювати із заданим діапазоном вхідної напруги. Деякі спеціалізуються на завищеній напрузі, а інші - на заниженій. В технічному описі товарів на electro100.com.ua ці параметри вказані.


Якої потужності повинен бути стабілізатор

Як же правильно вибрати стабілізатор для кондиціонера? Якщо у Вас звичайна однофазна система, то потрібно обирати звичайний однофазний стабілізатор потужністю від 3 до 5 кВт із захистом від перевантаження. Побутові кондиціонери зазвичай не потребують більшої потужності. В своїй переважній більшості використовуються спліт-системи 07, 09 та 12. Їх потужність орієнтовно становить 0,85 кВт, 1,05 кВт і 1,50 кВт відповідно. Тому стабілізатор до 5 кВт справиться із запуском та роботою кондиціонера такої потужності. 

В інших випадках потрібно розглядати максимальну споживчу потужність, яка зазначена в технічному описі приладу. В англійському варіанті її позначають “Max Input”. Також не забувайте про пускову потужність електромотору - завжди збільшуйте отримане число в 2-3 рази. Таким чином стабілізатор буде працювати коректно та без зайвого навантаження.

Відносно потужності стабілізатори розділяють на:

 • побутові - від 1,5 до 2,5 кВт та до 7-8 кВт;
 • напівпромислові - від 5 до 7 кВт та до 25-30 кВт;
 • промислові - від 5 до 10 кВт та до 5 тис. кВт.

Для промислових кондиціонерів розрахунок потужності та підбір буде іншим. Щоб правильно вибрати стабілізатор для промислової спліт-системи, зверніться до менеджерів інтернет-магазину electro100.com.ua


Навіщо потрібен запас потужності

Стабілізатор для кондиціонера потрібно обирати із запасом потужності. Пов’язано це з наступними причинами:

 • при заниженій вхідній напрузі відбувається лінійне зниження потужності,
 • з часом кондиціонер може підвищити розхід потужності через підвищення в’язкості масла, забруднення теплообмінників чи підвищення навантаження через велику різницю температур, вологість;
 • пускові перевантаження - в сучасних кондиціонерах ця проблема менш виражена, але не виключена.


Перевантаження стабілізатора - що потрібно знати

Не всі стабілізатори напруги відзначаються високою стійкістю до перегрузок та миттєвою швидкодією при перевантаженні. Краще купити прилад з часом спрацьовування по відсіченні не більше 0,2 секунди та стійкістю до перевантаження в декілька разів. Такий прилад коштує дорожче, але без нього збитки можуть стати набагато більшими.

Недорогі релейні стабілізатори, або китайські моделі часто не мають високої стійкості до перевантаження, тому варто звернути увагу на українських виробників. При підвищеній напрузі в мережі розгляньте стабілізатори, які націлені на її зниження, а при стабільно-пониженій - на ті, які призначені для підвищення. Розгляньте також можливість придбати стабілізатор не лише для кондиціонера, а для квартири чи будинку в цілому. В ціні аж надто великої різниці не буде, а інші прилади також отримають необхідний захист.