Каталог товарів

Як вибрати стабілізатор напруги

Категорії

Щоб захистити прилади від перепадів напруги в мережі електроживлення, використовують стабілізатор напруги. Правильно вибрати стабілізатор дуже важливо, адже він може суттєво продовжити термін експлуатації багатьох пристроїв як приватного використання, так і промислового.

Напруга електромереж може коливатися без явних ознак для користувачів, проте для приладів, такі перепади - зайве навантаження та перешкода для безперебійної роботи. В окремих випадках різкі стрибки живлення призводять до виходу з ладу електричних приладів, що завдає чималих збитків власникам. Купити якісний та надійний стабілізатор напруги часто виявляється набагато вигіднішим, аніж регулярно ремонтувати, чи повністю змінювати техніку на нову. 

Стабілізатори напруги призначені для вирівнювання параметрів живлення електромереж та захисту приладів від короткого замикання. Проте велике різноманіття такого обладнання може поставити пересічного покупця в складну ситуацію перед питанням: як вибрати стабілізатор напруги і не переплатити? Щоб дізнатися, який варіант буде оптимальним для тих, чи інших потреб, потрібно дізнатися про особливості стабілізаторів, їх види та параметри.

Навіщо стабілізатор напруги у приватному будинку

Для будинку важливим питанням є захист головних систем та приладів, які підтримують його повноцінне функціонування та захист. До них в першу чергу відносяться:

 • Пристрої захисту - системи сигналізації, замикання воріт, ролет;
 • Пристрої повноцінного функціонування головних систем - котел для опалення, водяний насос, система освітлення;
 • Пристрої для комфорту - всі побутові прилади та електротехніка призначена для будинку: пральна машина, телевізор, електрочайник, кондиціонер, праска, холодильник, мікрохвильова піч і т.п.

Кожен з цих приладів відіграє свою функцію і його вихід з ладу спричиняє незручності для господарів. Функціонування певних систем більш важливе від інших, але всі вони коштують власникам певні суми. Неодноразово зафіксовано перегорання цілого ряду техніки при суттєвих стрибках напруги електромережі. Особливо небезпечним є замикання при відсутності господарів, адже воно може спричинити займання й пожежу у цілому будинку. Тому розумним буде встановити стабілізатор напруги для будинку, або хоча б окремих пристроїв.

Принцип роботи стабілізуючих пристроїв напруги

Спочатку коротко обговоримо, як працює той, чи інший стабілізатор напруги. Головним завданням будь-якого стабілізатора виступає подача стабільного живлення визначеної потужності, незалежно від коливань вхідного потоку. Різні типи стабілізаторів застосовують певні накопичувачі та перетворювачі живлення для виконання своєї функції. Але для електропристроїв, чи техніки, це не несе особливого значення. Для їх збалансованої роботи потрібна лише відсутність стрибків та перебоїв живлення.

Є стабілізатори, які націлені на підвищення вхідної напруги. Вони здебільшого використовують накопичувачі. Інші ідеально себе зарекомендували при різких коливаннях живлення. Ще інші - можуть виступати стабілізатором та блоком живлення одночасно. Їх функції та призначення залежать від типу та будови самого пристрою.

Види стабілізаторів напруги

Вирівнювання напруги важливе як на побутовому рівні, так і на великих промислових чи торгівельних об’єктах. Відносно кількості одиниць техніки, які обслуговує стабілізатор напруги та мобільності, його вважають портативним або стаціонарним. Портативні стабілізатори обслуговують окремі пристрої, а стаціонарні зазвичай встановлюють на цілий об’єкт (будинок, квартира, офіс, цех і т.п.).

Розрізняють однофазні та трифазні системи електропостачання відносно електричних мереж. Однофазна подача струму застосовується найчастіше у квартирах чи приватних будинках. Для промислових об’єктів використовують трифазну систему. Відносно них стабілізатори розділяють відповідно на однофазні та трифазні.

Однофазні стабілізатори можуть бути коригувальними, або накопичувальними. Перший тип коригує напругу з допомогою трансформатора. Другий - накопичує енергію і видає потрібну напругу за рахунок запасу живлення. Деякі накопичувальні стабілізатори можуть виступати паралельно блоком безперебійного живлення, якщо це передбачено будовою пристрою. Це особливо вигідно у випадках, коли струм може виключатися на кілька хвилин протягом доби.

Відносно принципу роботи існує найпоширеніший поділ стабілізаторів на: 

 • Релейні - відзначаються широким діапазоном вхідної напруги (140-280 В);
 • Симісторні - добре себе зарекомендували для вирівнювання стрибків напруги, мають високу швидкодію та довший термін експлуатації від релейних;
 • Електромеханічні (сервопривідні) - плавно працюють, особливо корисні для підвищення заниженої напруги,
 • Інверторні - призначені для комп’ютерної техніки та інших пристроїв без електронного двигуна, можуть містити акумулятор і працювати також як блок безперебійного живлення, високої точності досягають за рахунок подвійного перетворення напруги;
 • Ферорезонансні - вирівнювачі високої точності та надійності, здатні плавно вирівнювати напругу.

На запитання, який стабілізатор напруги для будинку кращий, немає однозначної відповіді. Кожен вид стабілізатора ефективний в конкретних експлуатаційних умовах. Не можна сказати, що якийсь кращий, чи гірший.

Якщо Ви обираєте стабілізатор напруги для приватного будинку з однофазною системою живлення, в якій часто спостерігається знижена напруга, то з легкістю можна вибрати електромеханічний однофазний стаціонарний стабілізатор. У заміських територіях часто можна спостерігати таку ситуацію, коли напруга у мережі нижча, від заявлених 220 V. У цьому випадку даний тип стабілізатора буде оптимальним варіантом.

Інколи виникає ситуація, коли потрібно захистити від різких стрибків напруги окремий пристрій. В цьому випадку варто вибирати між портативними симісторними чи релейними стабілізаторами. Отже, правильним першочерговим питанням буде ціль використання даного пристрою і покладені на нього функції.

Якщо захисту потребує трифазна система, то можна використовувати як три однофазні стабілізатори, так і трифазний. Однофазні стабілізатори навіть мають перевагу в цьому випадку. Зремонтувати, чи замінити, один з однофазних стабілізаторів легше і, звичайно, дешевше, ніж трифазний. А на трифазне обладнання можна встановити реле відсічки, яке припинить його роботу у разі відключення живлення на одній із фаз. При цьому інші прилади можуть продовжувати працювати.

Стабілізатори для приватних будинків - на що звернути увагу

Пересічний покупець, який купує стабілізатор напруги, здебільшого, не знає, як вибрати його правильно. Якщо прилад потрібен для окремої одиниці техніки, то ціна питання доволі невелика. В цьому випадку можна керуватися лише параметрами техніки, яку хочете захистити. Проте коли постає питання, як вибрати стабілізатор напруги, який підійде для будинку в цілому, то вибір стає складнішим. А експериментувати певними сумами коштів не хочеться.

Ось кілька простих правил, які допоможуть у виборі даного приладу власникам приватного сектору.

 • Щоб визначити необхідну потужність стаціонарного стабілізатора, потрібно додати потужності усіх електричних приладів і збільшити отриману суму на 20-30%.
 • Далі визначаємо граничні точки вхідної і вихідної напруги.
 • Також варто дізнатися, як часто відбуваються збої подачі живлення.
 • І звичайно, не забуваємо вказати, однофазне, чи трифазне живлення підведено до будинку.

Ці критерії допоможуть визначити цільове призначення стабілізатора, тип, потужність та кількість ступенів стабілізації. Якщо пристрій буде стояти в окремому (підсобному) приміщенні, то рівень його шуму не має значення. Проте інколи приходиться розміщати перетворювач напруги близько до жилих площ, або міжкімнатна шумоізоляція в будинку невисока, - тоді варто поцікавитися рівнем шуму, який видає стабілізатор.

При розрахунках потужності не забувайте, що з часом кількість техніки у будинку може збільшитися, тому краще щоб був її запас, а не навпаки. Споживчу потужність можна дізнатися з паспорту (інструкції, гарантійного листа) пристрою. Інколи вона зазначається на самому корпусі. Для розрахунку використовуйте повну потужність, яка позначається у вольт амперах - ВА.

Коли стабілізатор живлення працює не на критичних позначках, а при своєму середньому навантаженні, то це значно продовжує його строк використання. Сучасне обладнання та електроприлади мають перевагу в тому, що є заощадливими у використанні електроенергії. Тому для офісу, чи дому, буде достатньо не надто потужного вирівнювача напруги.

-- ВИНОСКА--

ВАЖЛИВО! Деякі електропристрої та інструменти в період включення вживають до трьох разів більше живлення, ніж при самій роботі. Тому, купуючи портативний стабілізатор для техніки, обов’язково це врахуйте і купуйте стабілізатор із запасом потужності на 30-40%, аби уникнути аварійного вимикання пристрою.

 

Точність стабілізації та пороги напруги 

Різні пристрої потребують більшої чи меншої точності отримуваної напруги. Для побутової техніки вимоги не особливо високі відносно точності. Більше значення в цьому випадку відіграє потрібний діапазон вхідної напруги. Проте спеціалізоване обладнання може вимагати високої точності стабілізації. Деякі пристрої коштують доволі дорого і можуть виходити з ладу при неточному регулюванні напруги, або їх робота буде незадовільною. Параметри відносно допустимої точності напруги можна дізнатися з інструкції по використанню. Регулювання в межах 3В вважається точним.  Для простих приладів достатньо регулювання в межах 12В. До вирівнювачів напруги високої точності відносяться симісторні та інверторні стабілізатори.

Кожен стабілізатор живлення має верхній та нижній граничні пороги вхідної напруги, які утворюють діапазон вхідної напруги, з яким він може працювати. Діапазон стабілізації може бути вужчим, ніж проміжок між нижнім та верхнім порогом вхідної напруги, які витримує сам пристрій. Як вибрати стабілізатор напруги відносно цих даних покаже наступна таблиця. 

Тип стабілізаторів

Діапазон стабілізації, В

Час реакції, мс

Точність +/-

Релейні електронні

140-295

20-40

до 10%

Симісторні

80-300

10-20

6-0,5%

Електромеханічні (сервопривідні)

140-260

5-7

3%

Ферорезонансний

170-260

20-50

1-3%

Інверторний

60-260,

110-300

-

1%Який стабілізатор напруги вибрати та купити залежить від ваших потреб. Електромеханічні та ферорезонансні вирівнювачі є досить шумними в порівнянні з іншими типами. Сучасні симісторні, інверторні та ферорезонансні - є доволі дорогими. Хоча ферорезонансні стабілізатори радянського зразку можна ще знайти на ринку, при цьому його ціна буде невисокою. Хоча, чи дадуть на нього гарантію, - окреме питання.

Доволі поширеними в побутовій сфері залишаються релейні стабілізатори, в яких непогано збалансовані ціна та якість. Вони добре підходять для побутової техніки, проте не підходять для електронних пристроїв високої точності. Такі пристрої як комп’ютери та сучасні плазмові TV краще оснастити симісторним вирівнювачем, або інверторним із функцією безперебійного живлення. 

Сучасні виробники стабілізаторів

Сучасні стабілізатор напруги для приватного будинку відзначаються компактністю, зручністю в експлуатації та широким вибором. Вони мають цифрові індикатори, захист від перегріву, високу точність стабілізації, знижену шумність та доступну ціну.

Звичайно вартість вирівнювача напруги прямо пропорційно залежить від його типу, виконуваних функцій, країни та заводу-виробника.

Доволі поширеними є українські виробники: LVT, ДІА-Н, Елекс. У них оптимально доступна ціна та хороша якість. З китайських виробників довіру завоював бренд Luxeon. В інтернет-магазині Electro100.com.ua Ви знайдете широкий вибір стабілізаторів будь-якого типу з особливо вигідними умовами покупки. Якщо у Вас залишилися питання щодо вибору стабілізатора, звертайтеся до менеджерів магазину, які нададуть професійну безкоштовну консультацію та допоможуть швидко оформити замовлення.

( 1 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*